Tańsza energia w nocy i w weekendy

Wysokim rachunkom za prąd oczywiście można zapobiegać. I wcale nie jest to takie trudne. Nie chodzi tylko o oszczędzanie światła czy odłączanie sprzętów elektronicznych w chwili, gdy nie są przez nas używane. Warto pomyśleć o zamianie taryfy na nocną albo weekendową. W wielu przypadkach uda się w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmiana taryfy mogłaby przyczynić się do sporych oszczędności. Najwięcej naszych rodaków korzysta z tradycyjnej taryfy jednostrefowej, która zazwyczaj oznacza jest jako G11. A to oznacza, że niezależnie od pory dnia czy też pory roku zawsze płaci się te same kwoty za zużytą kilowatogodzinę (kWh). Wydaje się, że to opłacalna opcja, ale w wielu przypadkach – nie najbardziej opłacalna. Wiele osób nie spędza za wiele czasu w ciągu dnia w domu, ze względu na naukę, pracę zawodową czy zajęcia dodatkowe. Takie osoby powinny pomyśleć nad zmianą taryfy jednostrefowej na dwustrefową.

Taryfa dwustrefowa najczęściej oznaczana jest jako G12. W przypadku tej taryfy najwięcej kosztuje korzystanie z energii elektrycznej w godzinach od 6 do 13 oraz od 15 do 22. W pozostałych godzinach, a więc od 22 do 6, czy od 13 do 15 ceny są bardzo korzystne. Taniej nawet o 40 procent porównując do taryfy jednostrefowej. Trzecia taryfa to po prostu – taryfa weekendowa. Właściwie każdy sprzedawca energii elektrycznej określa tę taryfę jako  G12w. Niskie stawki za prąd w tym przypadku obowiązują przede wszystkim w soboty i energii, a czasem również w dni wolne od pracy. U każdego sprzedawcy pojęcie „weekendu” jest jednak inaczej rozumiane. W niektórych firmach mniejsze ceny zaczynają się w sobotę popołudniu. U innych np. w piątek po godzinie 22.

Niestandardowe taryfy będą opłacalne przede wszystkim dla osób, które dopiero po godzinie 22 albo w weekendy wykonują większość domowych obowiązków, takich jak np. prawienia, zmywanie czy prasowanie. To rozwiązanie będzie również bardzo dobrze sprawdzać się w przypadku energochłonnych pieców, które można włączyć na noc.