Co zużywa najwięcej prądu w domu

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w codzienności bez niektórych urządzeń elektrycznych. Wykorzystując na co dzień telewizor, kuchenkę mikrofalową czy chłodziarko – zamrażarkę zastanawiamy się w ogóle nad kwestią zużycia energii elektrycznej? Zazwyczaj nie. A okazuje się, że wiedza o tym co zużywa najwięcej energii elektrycznej w domu oraz umiejętność właściwego użytkowania różnego rodzaju sprzętów może pomóc nam obniżyć rachunki za pobór energii. Nie chodzi tylko  to, aby wymienić żarówki na energooszczędne. Oczywiście, to jedno z podstawowych zadań dla osób, które chcą zacząć oszczędzać na energii elektrycznej. Jeżeli wymienimy tylko kilka żarówek standardowych na żarówki energooszczędne to w skali roku możemy zaoszczędzić nawet dwieście złotych! To oszczędzać możemy przecież nie tylko na tym.

Okazuje się, że sporo energii pobiera, wydawać by się mogło, niegroźny telewizor. Szczególnie, jeżeli zainwestowaliśmy w nowoczesną plazmę. Konsumpcja takiego urządzenia może sięgać nawet do 400 W. Jeżeli telewizor włączony jest przez sześć godzin dziennie (a w wielu domach tak to przecież wygląda), to oglądanie telewizji w skali roku to koszt nawet kilkuset złotych! Znacznie mniej energii pobierają telewizory LCD. Ale i tak najważniejsze jest to, by po prostu wyłączać telewizor, w momencie gdy nie jest używany. Sporo energii pochłaniają także komputery stacjonarne. Ich pobór może nawet wynosić do 500 W. Jeżeli wybierzemy lepszej jakości maszyny z ogromnymi monitorami to pobór wzrasta.

Na wysokie rachunki za prąd wpływają również sprzęty gospodarstwa domowego. Gotowanie na kuchence elektrycznej, używanie raz na czas piekarnika to koszt około 300 złotych rocznie. Jak można zmniejszyć koszty? Oczywiście, nikt nie każde nikomu gotować rzadziej (ale można robić to oszczędniej, np. stosując właściwe wielkością do palnika garnki czy wykorzystując pokrywki). Rozwiązaniem może okazać się ciesząca się ostatnio sporym zainteresowaniem płyta indukcyjna. Droga w eksploatowaniu jest także lodówka. Rocznie koszt jej stosowania go to około 200 złotych. Nie zapominajmy, że sporo pochłania także klimatyzacja, pralka i wiele, wiele innych elementów wykorzystywanych na co dzień w domu.