Sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce

1 lipca 2007 roku wprowadzono w Polsce dyrektywę energetyczną nr 2003/54/WE. Było to równoznaczne z liberalizacją polskiego rynku energetycznego. Od tego momentu każdy Polak jak również i każdy przedsiębiorca może swobodnie przebierać w ofertach dostawców energii elektrycznej by wybrać to, co najbardziej mu odpowiada. Osoby, które już korzystają z oferty konkretnego sprzedawcy w każdej chwili mogą zmienić dostawcę prądu. Bez najmniejszych ograniczeń mogą to zrobić osoby prywatne, jak i firmy. To właśnie szczególnie dla przedsiębiorstw sprzedawcy energii elektrycznej oferują korzystne rozwiązania, które zapewniają m.in. tani prąd w określone dni czy pory dnia. A wszystko po to, by można było korzystać z tańszej energii.

Na polskim rynku nie brakuje firm, które zajmują się dostarczaniem energii elektrycznej. Najbardziej znana spółka w tym przypadku to Tauron Energia-Operator. W przypadku tego dostawcy wyróżniamy jeszcze dwie grupy – EnergięPro oraz Enion. Te firmy posiadają oddziały w kilkunastu miastach w Polsce. Oddziały Enionu znajdują się w Będzinie, Częstochowie, Bielsku-Białej, Krakowie oraz Tarnowie. Jelenia Góra, Legnica, Opole, Wrocław oraz Wałbrzych to oddziały firmy EnergiaPro. Drugi znany i potężny polski dostawca energii elektrycznej w naszym kraju to PGE Dystrybucja. Firma ta również posiada kilka oddziałów w kraju, np. w Łodzi, Rzeszowie, Warszawie czy w Białymstoku. PGE Dystrybucja składa się z PGE ZEORK Dystrybucja, oraz PGE LUBZEL Dystrybucja.

Tauron oraz PGE Dystrybucja to dwóch największych dostawców energii w Polsce. Nie oznacza to jednak, że na rynku energetycznym z powodzeniem nie funkcjonują inne firmy. Są to m.in. Enea Operator, PKP Energetyka, Vattenfall Distribution Poland czy RWE Stoen Operator. Nie można pominąć także firm sprzedających prąd. Lista jest długa. Wyróżniamy m.in. takie przedsiębiorstwa energetyczne jak: PGE ZEW-T, PGE ZEORK, PGE Zamojska Korporacja Energetyczna, PKP Energetyka, Enea, Energa-Obrót, EnergiaPro Gigawat, Enion Energia, PGE LUBZEL, PGE ŁZE, PGE Obrót, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny, PGE ZEB, PGE ZEŁ-T Obrót, , RWE, Tauron Polska Energia czy Vattenfall Sales.