Cennik energii elektrycznej

Trudno podać jeden cennik energii elektrycznej obowiązujący w Polsce. Ceny za dostawę energii elektrycznej ustalane są w zależności od konkretnego regionu kraju i od konkretnego dostawcy energii elektrycznej. Nie ma zatem możliwości podania jednoznacznego cennika energii elektrycznej. Poza tym ważnym czynnikiem, który różnicuje ceny są poszczególne taryfy. Każda z nich charakteryzuje się inną ceną. U większości dostawców taryfy noszą podobne nazwy i polegają mniej więcej na tym samym.

Najbardziej znaną taryfą i najczęściej wybieraną przez Polaków jest taryfa G11. W tym przypadku cena nie ulega zmianie, nieważne czy z prądu korzysta się w dzień czy w nocy. Cena za jeden kWh wynosi mniej więcej 0,2401. Taryfa G12 to tańszy prąd pomiędzy godziną trzynastą a piętnastą oraz pomiędzy dwudziestą drugą a szóstą rano. W tym czasie obowiązuje tzw. Taryfa nocna, a opłata za jeden kWh wynosi średnio 0,1200 zł. Od godziny szóstej rano do godziny trzynastej oraz od godziny piętnastej do godziny dwudziestej drugiej obowiązuje taryfa dzienna. Korzystanie z energii w tym czasie to opłata rzędu 0,2668 zł za kWh. Jeżeli gospodarstwa domowe czy firmy u których optymalizacja kosztów za prąd wykazała większe zużycie energii elektrycznej w godzinach trwania nocnej taryfy, powinny pomyśleć o oszczędnościach i zmianie taryfy z G11 na G12. Ta druga taryfa będzie również odpowiednia dla osób, które chcą płacić mniejsze rachunki za prąd i są w stanie zmienić swoje codzienne nawyki, jeżeli chodzi o korzystanie z prądu.

Istnieje także taryfa G12e, która charakteryzuje się tym, że w godzinach od ósmej do trzynastej oraz od piętnastej do dwudziestej drugiej obowiązuje taryfa dzienna (0,2668 zł za jeden kWh). Od trzynastej do piętnastej oraz od dwudziestej drugiej do szóstej obowiązuje opłata 0,1200 zł. W kresie zimowym zmieniają się godziny – taryfa dzienna obowiązuje od siódmej do trzynastej oraz od piętnastej do dwudziestej pierwszej. Taryfa nocna trwa zaś od trzynastej do piętnastej oraz od dwudziestej pierwszej do szóstej.